Spausdinti

Astigmatizmas

Visų pirma norime nuraminti: astigmatizmas nėra liga!

Astigmatizmas – dažnas akių defektas, nulemiantis iškraipytą ar miglotą matymą įvairiais atstumais.

Tikriausiai esate girdėję apie cilindrus jūsų akinių recepte arba „korekciją cilindrais“. Kai žmonės kalba apie „cilindrus“, tai susiję su astigmatizmu. Astigmatizmas atsiranda tada, kai arba priekinis akies paviršius (ragena) arba lęšiukas akies viduje yra netaisyklingos formos. Tokiais atvejais net su įprastais (sferiniais) akiniais ar kontaktiniais lęšiais astigmatikas mato objektus šiek tiek neryškiai ar neaiškiai (išplėstus arba ištemtus). Žmonės, kuriems nustatytas astigmatizmas, tuo pat metu gali būti trumparegiai arba toleriagiai.

Kas lemia astigmatizmą?

Aiškus ir stabilus matymas yra tada, jei priekinis akies paviršius (ragena) yra idealiai taisyklingos apvalios formos. Vis gi gamtoje nėra idealiai apvalių objektų – tiesiog pažvelkite į arbūzo ar apelsino pavyzdį. Kai kurių žmonių ragenos forma yra apvali, pas kitus ji yra netaisyklinga arba ovalo formos. Kuo labiau ji panašesnė į regbio kamuolį, tuo didesnis astigmatizmas.

Kas yra astigmatizmas?

Jei akies priekinis paviršius tik šiek tiek skiriasi nuo rutulio formos, astigmatizmas gali būti minimalus ir per daug neturės įtakos matymui. Taip yra tik tada, kai astigmatizmo stiprumas yra mažesnis arba lygus 0,50 cilindrinėms dioptrijoms (dioptrija yra akies optinio stiprumo matas ir dažniausiai yra žymimas raide D). Regėjimas yra geras, jei yra 0,00 arba ± 0,25 D. Jei jūsų regėjimo korekcijai reikia daugiau nei 0,25 cilindrinės dioptrijos, tai jūs turėtumėte reikalauti korekcijos akiniais ar kontaktiniais lęšiais, kurie yra specialiai pritaikyti astigmatizmo korekcijai.

Maždaug 30% gyventojų turi astigmatizmą,didesnį nei 0,50 D, taigi tai yra gana dažnasreiškinys. Šiuo atveju aiškų ir stabilų matymą galima išgauti su specialiais cilindriniais akiniais arba toriniais kontaktiniais lęšiais.

Kaip žmonės mato turėdami astigmatizmą?

Žiūrėdami į žemiau pateiktą pav. pavaizduotas spindulių figūras, astigmatikai nevienodai ryškiai mato horizontalias ir vertikalias linijas. Žvelgiant į objektus jie atrodo išplėsti ar ištemti.

Kaip žmonės mato turėdami astigmatizmą
Pav. pavaizduota kaip akis be astigmatizmo (a) ir astigmatinė akis (b) mato spindulių figūras.

Jei nėra nešiojami specialūs akiniai ar kontaktiniai lęšiai, skirti astigmatizmo korekcijai, vaizdas yra neryškus. Dar daugiau, tai gali sukelti vokų uždegimą (blefaritą), stiprų galvos skausmą kaktos srityje ir tolimesnį matymo blogėjimą, ypač vaikams. Be to, tiems astigmatikams, kurie vengia nešioti akinius ar kontaktinius lęšius, formuojasi ankstyvos raukšlės akių ir kaktos srityje, nes jie jaučia nuolatinį poreikį prisimerkti.

Vaizdas neturint astigmataizmą
a)

Vaizdas turint astigmataizmą

b)

Vaizdas turint astigmataizmą

c)


Pav. parodyta, kaip mato žmonės su normaliu regėjimu (a) ir turintys astigmatizmą (b, c)

 

Kaip sužinoti ar aš turiu astigmatizmą?

Galiausiai mūsų matymas gali blogėti, štai  kodėl yra labai svarbi reguliari akių patikra bent kartą metuose.

Tik akių priežiūros specialistai gali nustatyti ir įvertinti astigmatizmą ir parinkti jums tinkamus akinius ar kontaktinius lęšius, atitinkančius jūsų individualius poreikius.

Pirmiausia astigmatizmas gali būti nustatytas atliekant paprastą testą su spindulių figūromis. Vis dėlto akių priežiūros specialisto kabinete yra įrengta moderni aparatūra, kuri leidžia nustatyti bei diagnozuoti net nedidelį astigmatizmo laipsnį.

Kodėl turėčiau nešioti astigmatinius akinius ar kontaktinius lęšius?

Astigmatikai gali turėti stabilų ir aiškų matymą, nešiodami specialiai sukurtus astigmatizmą koreguojančius akinius ar kontaktinius lęšius. Jie skiriasi nuo įprastų (sferinių) akinių ar kontaktinių lęšių. Gal esate girdėję apie „torinius“ akinius arba „torinius“ kontaktinius lęšius. Be stabilaus matymo, toriniai akiniai ar kontaktiniai lęšiai, mažindami akių įtampą, pašalina galvos skausmą, akių uždegimo (blefarito) atsiradimo ar regėjimo pablogėjimo riziką.

Kodėl astigmatiniai akiniai ar kontaktiniai lęšiai man nebuvo anksčiau rekomenduoti?

Prieš keletą metų buvo pakankamai sunku tiksliai diagnozuoti astigmatizmą. Dėl sudėtingos gamybos technologijos, specialūs astigmatiniai lęšiai buvo retenybė.

Šiandien beveik visų akių specialistų kabinetuose ir optikose įrengti specialūs prietaisai, leidžiantys nustatyti astigmatizmą per kelias minutes. Ne tik akiniai, bet ir astigmatiniai kontaktiniai lęšiai dabar yra lengvai prieinami. Jie yra tokie pat paprasti naudotis ir patogūs, kaip ir įprasti sferiniai kontaktiniai lęšiai.

Ar gali būti naudojami astigmatizmui koreguoti paprasti sferiniai akiniai ar kontaktiniai lęšiai?

Jei sferiniai akiniai ar kontaktiniai lęšiai naudojami žmonių, turinčių astigmatizmą korekcijai, tai neįmanoma išgauti 100% aiškaus matymo.

Jei jūs turite astigmatizmą, įprasti sferiniai lęšiai tik dalinai pagerins jūsų matymą. Aišku, jūs matysite geriau, tačiau jūsų matymas nebus toks geras, koks galėtų būti. Taip yra todėl, kad lęšiai, pagaminti astigmatizmui koreguoti, fokusuoja šviesos spindulius jūsų akyse kitaip nei sferiniai lęšiai – ir tai yra būtent tai, ko reikia jums.

Taigi, jei jūs norite matyti gerai, su visomis smulkmenomis, pasirinkite lęšius, skirtus astigmatizmui.

Kokie yra astigmatinių kontaktinių lęšių privalumai?

Milijonai kontaktinių lęšių nešiotojų visame pasaulyje įvertino jų privalumus:

  • Lyginant su akiniais, kontaktiniai lęšiai suteikia ne tik ryškesnį ir stabilesnį, bet ir geresnį periferinį matymą, kas yra ypač svarbu, pavyzdžiui, vairuojant automobilį.
  • Kontaktiniai lęšiai neriboja judėjimo laisvės, nes jie negali aprasoti, nuslysti ar nukristi. Jie yra puikūs darbe ir laisvalaikiui, o ypač, sportuojant ar pramogaujant.
  • Kontaktiniai lęšiai neužgožia natūralaus jūsų akių grožio.

Kokie kontaktiniai lęšiai yra tinkami žmonėms, turintiems astigmatizmą?

Minkšti astigmatiniai kontaktiniai lęšiai vadinami toriniais. Toriniai kontaktiniai lęšiai, pavyzdžiui ACUVUE® OASYS® for ASTIGMATISM, ką jūs bedarytumėte, fokusuoja visus šviesos spindulius patenkančius per akį į tinklainę viename taške ir taip yra gaunamas 100% aiškus vaizdas.

ACUVUE® OASYS® for ASTIGMATISM pasižymi puikiomis savybėmis. Jie yra lygūs, lankstūs ir drėgni, praleidžia pakankamai deguonies į akies paviršių ir turi UV filtrą, padedantį apsaugoti jūsų akis nuo žalingų UV spindulių. Ir, kas yra svarbiausia, ACUVUE® OASYS® for ASTIGMATISM visuomet užtikrina puikų matymą.

Kas yra Greitos Stabilizacijos Dizainas?

Torinių lęšių dizainas skiriasi nuo įprastų sferinių kontaktinių lęšių. Svarbu, kad jie išlaiko reikiamą poziciją ir nesisuka akyje, nepriklausomai nuo jūsų veiksmų sportuojant, dirbant kompiuteriu ar žiūrint televizorių atsigulus ant sofos.

ACUVUE® OASYS® for ASTIGMATISM ir 1-DAY ACUVUE® MOIST® for ASTIGMATISM turi unikalų Greitos Stabilizacijos Dizainą (Accelerated Stabilization Dizain – ASD).

Jis padeda išlaikyti lęšį reikiamoje pozicijoje, nepriklausomai nuo jūsų kūno ar akių vokų judesių, jūsų galvos ar kūno padėties. Tai reiškia, kad visą laiką jūsų matymas bus aiškus ir stabilus.

Svarbu atminti, kad kiekvienas iš mūsų yra skirtingas ir unikalus, tad reikiamus lęšius jums turi parinkti akių priežiūros specialistas.

Video: Astigmatizmas ir kontaktiniai lęšiai (anglų kalba)
Susiję straipsniai:
» Astigmatiniai (toriniai) lęšiai

Pasidalinkite savo žiniomis.
Jei, perskaitę šį straipsnį sužinojote kažką naujo, tikėtina, kad ši informacija bus naudinga ir Jūsų šeimos nariams ar draugams. Pasidalinkite šiomis žiniomis su žmonėmis, kuriais rūpinatės.

Naujienlaiškio prenumerata
Info Gaukite naujausius pasiūlymus pirmi!