Spausdinti

Kodėl verta rinktis kontaktinius lęšius

Šiuolaikiniai kontaktiniai lęšiai yra moderni regos korekcijos priemonė. Patogus jų nešiojimas ir nesudėtinga priežiūra pakeitė milijonų žmonių, turinčių regos sutrikimų, gyvenimą.Kontaktiniai lęšiai visiems atvejams

Pasirinkdami kontaktinius lęšius prisijungsite prie aktyvių žmonių bendruomenės, besinaudojančios šiuo moderniu regos korekcijos būdu. Jauskitės patogiai, kai su draugais dalyvaujate vakarėlyje, jauskitės laisvai sportuodami ir būkite elegantiški, kai einate pietauti į miestą. Su kontaktiniais lęšiais atrodysite kitaip – tiesiog išbandykite juos.

Kaip pasirinkti tinkamus kontaktinius lęšius?Kontaktinių lęšiu pasirinkimas

Apsisprendę išbandyti kontaktinius lęšius, turėtumėte kreiptis į savo akių priežiūros specialistą ir pasiteirauti apie patikimą, kokybišką rūšį. Šioje srityje nesileiskite į jokius kompromisus. Visada turėtumėte klausti, kas yra geriausia Jūsų akims ir labiausiai atitinka Jūsų gyvenimo būdą. Gydytojas informuos apie galimus variantus ir, prieš duodamas bandomuosius kontaktinius lęšius, atliks keletą tyrimų. Būkite pasirengę sumokėti už tyrimą, nes patikrinimas prieš nešiojant lęšius yra būtinas siekiant išsaugoti akių sveikatą. Tai neskausminga ir trunka vos keletą minučių.

Nors kontaktiniai lęšiai jau nebenaujiena, bet vis dar kyla daug klausimų ir abejonių dėl jų pasirinkimo ir nešiojimo. Šiame straipsnyje pasidalijama patirtimi, pateikiama informacija, paaiškinimai, skatinama imtis veiksmų ir apsilankyti pas savo akių priežiūros specialistą bei pasiteirauti apie nemokamą bandomųjų kontaktinių lęšių porą, kad patys galėtumėte patirti kontaktinių lęšių teikiamą laisvę.

Kokie yra dažniausi mitai ir neaiškumai, susiję su kontaktinių lęšių nešiojimu?

Pradėkime nuo dažniausių mitų išsklaidymo. Jei turite kokių klausimų dėl šios brošiūros turinio, taip pat galite paklausti savo akių priežiūros specialisto. Jūs pats turite nuspręsti, ar į ateitį žvelgsite pro kontaktinius lęšius.

1 MITAS: kontaktiniai lęšiai yra nepatogūs.
Ar Jūs tuo įsitikinęs? Ar kada nors juos išbandėte? Ar kada teko išbandyti naujos ULTRA COMFORT SERIESTM kartos kontaktinius lęšius? Nuo kontaktinių lęšių išradimo praėjo daugybė metų. Tačiau per pastaruosius keletą – kontaktinių lęšių medžiagos buvo žymiai patobulintos. Palyginkite, kaip sparčiai patobulėjo kompiuteriai, panašus progresas buvo ir su kontaktiniais lęšiais.

Minėti kontaktiniai lęšiai yra itin minkšti, ploni ir lankstūs ir, svarbiausia, išlaiko drėgmę, kad būtų užtikrintas fantastiškas komfortas. Medžiaga ir dizainas leidžia lęšiams prisitaikyti prie akies formos. Reguliariai keičiami kontaktiniai lęšiai visada bus švarūs, nauji ir patogūs, kad jų tiesiog nejausite.

2 MITAS: man nepatinka net mintis kažką įsidėti į savo
akį.
Tai normali su kontaktiniais lęšiais nesusidūrusio žmogaus reakcija. Tiesą pasakius, ji turi pavadinimą: „pokafobija“ arba – baimė paliesti akį. Suprantama, kad iš pradžių būsite šiek tiek neryžtingi, tačiau šis jausmas greitai išnyksta. Akių priežiūros specialistas parodys, kaip tinkamai įsidėti ir išsiimti lęšius ir Jūs įsitikinsite, kad tai taip pat paprasta, kaip apsiauti ir nusiauti batus. Milijonai tai daro, tad kodėl ir Jūs to negalėtumėte – pabandykite ir įsitikinsite.

3 MITAS: kontaktiniai lęšiai sukelia akių infekcijas.
Patys kontaktiniai lęšiai infekcijų nesukelia. Jos atsiranda dėl patogeninių mikrobų, esančių ant nešvaraus kontaktinio lęšio. Tokios problemos gali iškilti tik dėl tinkamos higienos stokos ar netinkamo kontaktinio lęšio nešiojimo.

Jei laikysitės duotų nurodymų ir reguliariai dezinfekuosite lęšius, džiaugsitės patogumu be jokių kliūčių.

Taip pat svarbu žinoti, kad kuo dažniau keisite kontaktinius lęšius, tuo sveikiau tai bus Jūsų akims, nes taip sumažės organinių apnašų, tokių kaip natūralioje ašarų plėvelėje esančių riebalų ir baltymų, kurie yra maistas mikrobams. Jei tinkamai dezinfekuosite savo lęšius, kruopščiai valysite ir keisite juos kaip nurodyta, mikrobai neturės galimybės išgyventi.

4 MITAS: kontaktinius lęšius nešioti nesveika.
Kontaktinių lęšių medžiagos yra biosuderinamos*. Panašios medžiagos naudojamos ir kitose medicinos srityse. Jos leidžia, pakankamam deguonies kiekiui patekti į akį. Štai kodėl nešiojant modernius kontaktinius lęšius deguonies trūkumas akiai jau praeitis. Šiuolaikinių kontaktinių lęšių dizainas leidžia jiems prisitaikyti prie akies formos, taip suteikdamas optimalų komfortą. Praeityje žinomi kontaktinių lęšių komforto klausimai išnyko, akių priežiūros specialistui tinkamai parenkant Jums kontaktinius lęšius. Tai reiškia, kad tinkamai parinkti, prižiūrimi, keičiami laikantis rekomendacijų kontaktiniai lęšiai yra sveikas regėjimo korekcijos būdas. Kadangi kontaktiniai lęšiai yra medicininė priemonė, be jokios abejonės, svarbu laikytis akių gydytojo nurodymų.

* Biosuderinamas: nesukelia problemų dėl reakcijos su žmogaus audiniais.

5 MITAS: kontaktiniai lęšiai neleidžia akims kvėpuoti.
Kad akys būtų sveikos, tam tikras deguonies kiekis turi pasiekti akies rageną, prasiskverbdamas pro kontaktinius lęšius. Šis kiekis skiriasi priklausomai nuo to, ar kontaktinius lęšius nešiojate tik dienos metu, ar norite miegoti jų neišsiėmę. Jūsų akių priežiūros specialistas rekomenduos tinkamiausius lęšius, kurie atitiks Jūsų poreikius ir gyvenimo būdą. Jei laikysitės rekomendacijų, galite būti tikri, kad Jūsų akims nepristigs deguonies.

Vis dėlto, pati kontaktinių lęšių medžiaga nėra esminė priežastis pakankamam deguonies patekimui į akies rageną, tai priklauso ir nuo kitų faktorių. Pavyzdžiui, lęšių priežiūra yra labai svarbus kriterijus. Bet kokios apnašos ant paviršiaus neleis deguoniui prasiskverbti pro lęšius. Dažnai keisdami ir tinkamai prižiūrėdami kontaktinius lęšius, galėsite maksimaliai mėgautis jų teikiamu komfortu.

6 MITAS: kontaktiniai lęšiai gali užstrigti akyje.
Ne, neįmanoma, kad kontaktinis lęšis pasimestų už akies. Kontaktinis lęšis gali likti tik akies priekyje arba po voku, jei buvo netinkamai įdėtas. Akyje yra apsauginis barjeras, kuris apgaubia akies baltymą ir skliautus po viršutiniu ir apatiniu vokais, tad kontaktinis lęšis niekaip nepasislinks už jų.

7 MITAS: greitai judant kontaktiniai lęšiai gali iškristi iš
akių.
Žmogaus akies anatomijos dėka, faktiškai neįmanoma, kad minkšti kontaktiniai lęšiai galėtų iškristi. Todėl, nešiodami kontaktinius lęšius, galite užsiimti įvairiomis sporto šakomis. Jėga, kuri laiko kontaktinį lęšį prie akies, priklauso nuo lęšio skersmens. Štai kodėl kieti lęšiai, kurių skersmuo paprastai yra mažesnis, taip gerai neprilimpa prie akies kaip minkšti kontaktiniai lęšiai. Minkšti kontaktiniai lęšiai iškrenta labai retai – jei parinkti tinkamai, jie niekada neiškris. Tinkamas kontaktinių lęšių parinkimas yra dar viena priežastis, kodėl turėtumėte apsilankyti pas kontaktinių lęšių specialistą.

8 MITAS: kontaktinių lęšių valymas trunka amžinybę.
Kontaktinių lęšių valymas labai svarbus Jūsų akių sveikatai. Laimei, šiuolaikiniai supaprastinti daugiafunkciniai tirpalai žymiai palengvina kontaktinių lęšių priežiūrą ir naudojimą, nei praeity. Vis dėlto, lęšių priežiūrai reikalingas laikas priklauso nuo Jūsų pasirinkto lęšių priežiūros režimo tipo. Geriausias būdas lęšius dezinfekuoti ir valyti – palikti juos priežiūros tirpale per naktį, kai Jūs ilsitės. Visada laikykitės kontaktinių lęšių priežiūros tirpalo instrukcijoje pateiktų nurodymų.

Jei esate patogumą vertinantis žmogus, tiesiog pasirinkite kiekvieną dieną keičiamus kontaktinius lęšius, pavyzdžiui 1•DAY ACUVUE®. Kasdien nešiosite naujus lęšius, o prieš miegą juos paprasčiausiai išmesite. Taigi niekada nereikės rūpintis valymu bei priežiūra.

9 MITAS: nešiodama lęšius negaliu naudoti
kosmetikos.
Galite. Viskas, ką turite daryti, tai laikytis tinkamos veiksmų eigos: naudokite kosmetiką po to, kai įsidedate lęšius, ir išimkite juos prieš nusivalydami kosmetiką – tai taip paprasta. Kai naudojate aerozolius, tokius kaip plaukų lakas, turėtumėte užsimerkti, kad lako dalelės nepriliptų prie lęšių.

10 MITAS: spalvoti kontaktiniai lęšiai skirti tik tiems,
kuriems reikalinga regos korekcija.
Spalvoti kontaktiniai lęšiai gaminami su dioptrijomis ir be jų. Tai reiškia, kad galite nešioti spalvotus lęšius, net jei Jums nereikalinga regos korekcija. Vis dėlto, net jei Jums nereikalinga regos korekcija, spalvotus kontaktinius lęšius turi parinkti akių priežiūros specialistas, ir jiems reikalinga tokia pati priežiūra, kaip ir bet kuriems kitiems lęšiams.

11 MITAS: visi kontaktiniai lęšiai yra beveik vienodi.
Tai netiesa. Technologijų pažangos dėka, galima pasirinkti iš daugybės kontaktinių lęšių tipų. Nors pasirinkimo galimybių yra daug, kontaktinius lęšius galima suskirstyti į dvi pagrindines kategorijas: dieninio nešiojimo ir neišimamus naktį kontaktinius lęšius. Kadangi kiekvieno akys, regos korekcija ir gyvenimo būdo poreikiai yra skirtingi, svarbu pasikonsultuoti su savo akių priežiūros specialistu, kad rastumėte geriausius kontaktinius lęšius, kurie tiktų Jūsų akims ir gyvenimo būdui. Kad ir kokie būtų Jūsų poreikiai, Johnson & Johnson pagaminti ACUVUE® vardo kontaktiniai lęšiai pasiūlys tai, kas jums tinka.

12 MITAS: kuo didesnis vandens kiekis lęšyje, tuo
geresnis deguonies laidumas.
Tai labai dažnas nesusipratimas. Naujos kartos kontaktiniai lęšiai, pagaminti iš silikono hidrogelio, kuriame vandens koncentracija yra gerokai mažesnė, tačiau deguonies laidumas yra geresnis nei daugumos minkštų kontaktinių lęšių.

13 MITAS: kontaktiniai lęšiai negali suteikti tokio
aiškaus matymo kaip akiniai.

Tiesą pasakius, dažnai būna priešingai. Kontaktiniai lęšiai dedami tiesiai ant akies ragenos, todėl koreguoja Jūsų regėjimą tiesiogiai, o ne 1-2 cm atstumu nuo jos, kaip su akiniais. Štai kodėl dauguma kontaktinių lęšių pagerina regėjimą. Kitaip nei akiniai, jie užtikrina platesnį regėjimo lauką ir periferinį matymą, nepriklausomai nuo to kur žiūrite, nes lęšiai juda kartu su akimis. Be to, kontaktiniai lęšiai nerasoja, nenukrenta ir nesulūžta aktyviai judant, su jais net lietus neturi įtakos matymui. Sportuojant kontaktiniai lęšiai suteikia žymiai geresnį regėjimą nei akiniai.

14 MITAS: negaliu nešioti kontaktinių lęšių, nes man diagnozuotas astigmatizmas.
Praeityje kontaktiniai lęšiai astigmatizmo korekcijai nebuvo gaminami iš visų medžiagų. Tačiau per pastaruosius kelerius metus tai pasikeitė. Astigmatizmas nebėra problema, kuri trukdytų nešioti kontaktinius lęšius.

15 MITAS: man – amžinė toliaregystė, negaliu nešioti
kontaktinių lęšių. Man reikalingi akiniai tik skaitymui ar darbui kompiuteriu.
Yra skirtingų amžinės toliaregystės (skaitymo akinių poreikio) korekcijos kontaktiniais lęšiais būdų. Viena iš technikų yra vadinamoji „monomatymas“. „Monomatymo“ atveju Jūsų akių priežiūros specialistas naudoja skirtingo stiprumo korekciją abiems akims. Tai puikiai tinka maždaug 45 metų amžinės toliaregystės pacientams. Be to, tokiems  pacientams yra specialūs lęšiai, vadinamieji „bifokiniai“ lęšiai. Juose yra specialios zonos, koreguojančios matymą į tolį ir iš arti, suteikdamos galimybę gerai matyti įvairiomis apšvietimo sąlygomis. Amžinė toliaregystė nėra kliūtis nešioti kontaktinius lęšius.

16 MITAS: aš per jaunas, kad nešiočiau kontaktinius
lęšius.
Amžiaus ribos nėra: kontaktinius lęšius nešioti gali ir kūdikiai, ir vyresnio amžiaus žmonės. Paskutiniais duomenimis nurodoma, kad paauglių pradedančių nešioti kontaktinius lęšius, amžiaus vidurkis buvo 13 metų. Be to, kontaktiniai lęšiai yra išskirtinai patogus regos korekcijos būdas paaugliams, kuriems sportas ar pramoginė veikla dažnai yra jų kasdienio režimo dalis.

17 MITAS: aš per senas, kad pradėčiau nešioti
kontaktinius lęšius.

Kontaktiniai lęšiai gali būti naudingi bet kokio amžiaus žmogui. Vienintelė kliūtis kontaktiniams lęšiams yra nusistatymas prieš kontaktinių lęšių nešiojimą. Tačiau kontraindikacijos nepriklauso nuo amžiaus ir pasirinktų kontaktinių lęšių tipo.

18 MITAS: kontaktiniai lęšiai yra labai brangūs.
Tikroji kontaktinių lęšių kaina yra mažesnė, nei žmonės mano. Vystantis technologijoms, rinkoje yra didelė kontaktinių lęšių pasiūla. Priklausomai nuo kontaktinių lęšių tipo ir kaip dažnai juos keičiate, ACUVUE® vardo kontaktiniai lęšiai per dieną gali kainuoti mažiau nei Jūs kasdien išleidžiate laikraščiui ar kavos puodeliui. Akių priežiūros specialistas padės Jums surasti kontaktinius lęšius, kurie geriausiai atitiks Jūsų regos korekcijos, gyvenimo būdo poreikius ir finansines galimybes.

Kad ir kokie būtų Jūsų poreikiai, „Optikos pasaulis” gali pasiūlyti Jums tinkamus kontaktinius lęšius.Susiję straipsniai:
» Kontaktiniai lęšiai
» Kontaktinių lęšių tirpalai
» Dirbtinės ašaros
» „Optikos pasaulio” salonuose – pažangūs Acuvue® kontaktiniai lęšiai
» Akių ištyrimas – tai daugiau nei regos korekcija

Pasidalinkite savo žiniomis.
Jei, perskaitę šį straipsnį sužinojote kažką naujo, tikėtina, kad ši informacija bus naudinga ir Jūsų šeimos nariams ar draugams. Pasidalinkite šiomis žiniomis su žmonėmis, kuriais rūpinatės.

Naujienlaiškio prenumerata
Info Gaukite naujausius pasiūlymus pirmi!